Legacies Bring Back Awards from the 2013 ATDS Lone Star Competition

Back to Article
Back to Article

Legacies Bring Back Awards from the 2013 ATDS Lone Star Competition

Ramie Ruble, Opinions Editor

Hang on for a minute...we're trying to find some more stories you might like.


Email This Story






This past Saturday, the Legacies dance team competed at the ATDS Lone Star dance competition at McNeil High School and brought back several awards for their performances.

“It was a learning experience.  It gave us feedback and critiques from judges and it is always great to get their opinion,” Holly Lyons, Legacies director, said.

As a team, the Legacies received Sweepstakes, meaning they received all Division 1 ratings, and the Gussie Nell Davis Award of Excellence, meaning they got all 90’s and above from all judges on all routines.  Their team jazz took fourth place, team kick took second place, team contemporary won, and they won Best Overall Technique, Best Overall Presentation, Best Overall Precision and Best Overall Choreography.  They placed third in the large team division and placed third out of all 35 teams participating in the competition.

Various solos, duets and ensembles placed well in the competition.  Delaney Bull was first runner up in the large team division for solos.  Trainee Kelly Goetz was first runner up in the JV division solos.

Nine of the Legacy Trainees also went to competition, providing a huge learning experience.

“They were able to see the dance team in action and how we operate at competition,” Lyons said.

The Legacies next competition will be held on Feb. 23 at VHS. A full list of all awards the Legacies received can be found below.

Solos:

JV Division

4th Runner Up – Taylor Schmulegen

1st Runner Up – Kelly Goetz

 

Large Team Division

6th Runner Up – Isabel Fink

6th Runner Up – Hannah Smith

6th Runner Up – Krista Beavers

3rd Runner Up – Wensley Guthrie

3rd Runner Up – Lindsey Graff

1st Runner Up – Delaney Bull

 

Duets:

JV Division

WINNER – Vandegrift Trainees – Sarah Engen & Belinda Le

 

Large Team Division:

1st Runner Up – Legacies – Lindsey Graff & Nicole Quick

 

Small Ensemble:

JV Division

WINNER – Vandegrift Trainees – “Circus”

Regan Gibson, Michaela Coughlin, Abbey Houghlin

 

Medium Ensemble:

Large Team Division

1st Runner Up – Sophomores Legacies

1st Runner Up – Seniors Legacies

WINNER – Junior Legacies

 

Large Ensemble:

Large Team Division

1st Runner Up – Hip Hop Company

 

Officer Category – Large Team Division

Sweepstakes (all Division 1 ratings)

Gussie Nell Davis Award of Excellence (90s and above from all judges on all routines)

 

Officer Jazz – 3rd Place

Officer Contemporary – 2nd Place

Officer Open – 2nd Place

Best Overall Choreography

 

Social Officers – WINNER – Legacies

 

 

Team Category – Large Team Division

Sweepstakes (all Division 1 ratings)

Gussie Nell Davis Award of Excellence (90s and above from all judges on all routines)

 

Team Jazz – 4th Place

Team Kick – 2nd Place

Team Contemporary – WINNER

Best Overall Technique

Best Overall Presentation

Best Overall Precision

Best Overall Choreography

 

3rd Place in Large Team Division

 

Best of the Best (Overall) – 3rd Place

Print Friendly, PDF & Email