TMEA Region 26 Region Band Auditions

Back to Article
Back to Article

TMEA Region 26 Region Band Auditions

Ramie Ruble, Editor-in-Chief

Hang on for a minute...we're trying to find some more stories you might like.


Email This Story






This past weekend, many students from the Vandegrift band participated at the TMEA Region Auditions.  This is the first step to becoming an All-State Musician.  VHS tied Westlake for the most students to be represented in the region bands, at 39 students, with another 10 students being named to the district band.  In addition, 11 of the 39 students will be advancing to the Area competition in January.  The following students earned a chair at the competition:

PICCOLO

Arvind Sundar – Concert Band

FLUTE

Austin Isburgh – AREA, Symphonic Band

Yilong Peng – Symphonic Band

Olivia Schmitz – AREA, Concert Band

Lienne Ng – Concert Band

Amulya Angajala – Concert Band

Danielle LeBleu – Concert Band

CLARINET

Taylor Gaskins – AREA, Symphonic Band

Kyle Barth – Symphonic Band

Patricio Dieck – Symphonic Band

Jasmine Sundar – District Band

OBOE

Max Askari – AREA, Concert Band

Nikki Jaynes – District Band

BASSOON

Hannah Parrott – District Band

BASS CLARINET

Luis Perales – Symphonic Band

Hunter Smith – Concert Band

CONTRA BASS CLARINET

Lane Chipman – AREA, Symphonic Band

ALTO SAX

Ben Borer – Concert Band

TENOR SAX

Ryan Hill – AREA, Symphonic Band

BARITONE SAX

Cale Howard – District Band

TRUMPET

Matt Carpenter – AREA, Symphonic Band

Luke Hill – Symphonic Band

Darren Castrillon – Concert Band

Miles Bentley – Concert Band

Cassie Ellswood – Concert Band

Amy Lee – District Band

Austin Gray – District Band

FRENCH HORN

Jenni Abbarno – AREA, Symphonic Band

Caroline Slater – AREA, Symphonic Band

Emily Jensen – Concert Band

Alex Moore – Concert Band

Katelin Maatz – Concert Band

Graham Scott – Concert Band

TENOR TROMBONE

Heather Sundar – AREA, Symphonic Band

Bella Olson – Symphonic Band

David Meeks – Concert Band

BASS TROMBONE

Zach Burky – AREA, Symphonic Band

EUPHONIUM

Max Bernhardt – Symphonic Band

Mitchell Fisher – Concert Band

Calvin Geng – Concert Band

Emily Krause – District Band

TUBA

Forrest Keith – AREA, Symphonic Band

Mark Peterman – Symphonic Band

PERCUSSION

Michael Dang – Concert Band

Kyle Richardson – Concert Band

Aric Hasting – Concert Band

Sam Yarbrough – District Band

Nsa Ita – District Band

Daniel Pleshek – District Band

Print Friendly, PDF & Email